Drevenákrajina.cz

Jak odstranit zápach nového nábytku? Jak postupovat?

Jak odstranit zápach nového nábytku? Jak postupovat?

Nový nábytek může do domácnosti přinést nejen svěžest a změnu, ale také specifický zápach, který může být pro mnohé nepříjemný. Tato charakteristická vůně, ačkoli je často spojována s novotou, se může stát překážkou v plném užívání nákupu. Jaké jsou příčiny tohoto jevu a co lze udělat, abyste se ho účinně zbavili? Zde je několik osvědčených metod, které vám poradí, jak odstranit zápach nového nábytku.

Proč má nový nábytek silný zápach?

Proč nový nábytek zapáchá? Zápach nového masivního nábytku je především důsledkem použití různých materiálů a chemikálií při jeho výrobě. Hlavními příčinami této specifické vůně jsou laky, barvy, lepidla a rozpouštědla, která se používají k povrchové úpravě nábytku. Tyto látky obsahují těkavé organické sloučeniny, které postupně unikají do životního prostředí, zejména když je nábytek nový.

Tento proces je obzvláště intenzivní těsně po vyjmutí nábytku z obalu, protože tyto sloučeniny neměly možnost vyvětrat ve skladech nebo obchodech. Intenzita zápachu se může lišit v závislosti na druhu použitých materiálů. Například nábytek z dřevotřískových nebo MDF desek, které jsou často potaženy různými druhy chemikálií, může vydávat silnější zápach než nábytek z přírodního dřeva.

Kromě toho samotný proces balení a skladování nábytku ve vzduchotěsných obalech podporuje hromadění těchto pachů, které se po otevření rychle uvolňují. Proto může nový nábytek ještě nějakou dobu po vybalení intenzivně zapáchat, což je patrné zejména v dobře izolovaných moderních domácnostech, kde dochází k menšímu proudění vzduchu.

Jak odstranit zápach z nového nábytku? Přestože časem unikne sám, existují způsoby, jak tento proces urychlit a zvýšit tak komfort nově zakoupeného nábytku. Vhodné způsoby větrání a používání přírodních prostředků mohou výrazně urychlit odstranění nežádoucích pachů, takže se naše interiéry v tomto ohledu rychleji vrátí do „normálu“.

Je vůně nového nábytku škodlivá?

Odstranění zápachu nového nábytku je možné. Je však důležité vědět, že ačkoli je tato vůně často urážlivá, pro většinu lidí obvykle nepředstavuje vážné zdravotní riziko. Pro citlivé osoby, děti, starší osoby a osoby trpící různými druhy alergií nebo astmatu však mohou těkavé organické látky vyvolat různé zdravotní reakce.

Těkavé organické sloučeniny, které jsou součástí vůně nového nábytku, mohou způsobovat bolesti hlavy, podráždění očí, nosu a krku a další alergické příznaky. Dlouhodobé vystavení vysokým koncentracím těchto látek může vést i k vážnějším zdravotním problémům. Vyplatí se proto věnovat zvláštní pozornost kvalitě kupovaného nábytku a vybírat výrobky, které mají příslušné certifikáty.

A pokud chcete vědět, jaký je rozdíl mezi lakovaným a olejovaným nábytkem, určitě si přečtěte našeho průvodce, kde najdete odpověď.

Jak odstranit zápach z nového nábytku - nejlepší metody

Jak se zbavit zápachu z nového nábytku? K tomu můžete účinně použít následující metody:

  • Intenzivní větrání - prvním a nejjednodušším krokem je dobře vyvětrat místnost. Otevřete okna a dveře, abyste umožnili maximální proudění čerstvého vzduchu po dobu několika dní.
  • Použití čističky vzduchu - čistička vzduchu s HEPA filtrem a uhlíkovým filtrem může pomoci odstranit ze vzduchu těkavé organické látky a další pachy.
  • Ozonizace - profesionální ozonizace je účinnou metodou neutralizace zápachu. Tento proces je nejlepší přenechat profesionálům, protože ozon je plyn, který může být při nesprávném použití škodlivý.
  • Použití pohlcovačů nepříjemných zápachů - k odstranění nepříjemných pachů z místnosti je vhodné použít specializované pohlcovače pachů.
  • Použití osvěžovačů vzduchu - různé vonné tóny a formy osvěžovačů vzduchu pomohou rychleji odstranit zápach nového nábytku a naplnit prostor příjemnou vůní. Sáčky lze umístit dovnitř nábytku ještě před jeho naplněním osobními předměty.

Zápach nového nábytku - jak se ho zbavit domácími prostředky?

Jak odstranit zápach nového nábytku pomocí domácích prostředků? Níže najdete několik tipů:

  • Jedlá soda - posypte povrch nábytku jedlou sodou, nechte několik hodin působit a poté vysajte. Jedlá soda je přírodní neutralizátor zápachu.
  • Ocet - zředěný ocet můžete nastříkat dovnitř skříní nebo na povrch nábytku. Poté místnost dobře vyvětrejte, abyste se zbavili zápachu octa i nepříjemných vůní z nábytku. Samozřejmě je dobré předtím provést test na neviditelné části.
  • Citrusové slupky - slupky z pomerančů nebo citronů můžete umístit do zásuvek a skříní, abyste nepříjemný zápach nahradili svěží citrusovou vůní.
  • Káva - malé sáčky s kávou umístěné ve skříních mohou pohlcovat pachy a zároveň vyplnit prostor příjemnou vůní kávy.

Pokud vás zajímá, jak rychle a účinně odstranit zápach nového nábytku, můžete některou z těchto metod použít samostatně nebo v kombinaci s jinou, abyste dosáhli lepších výsledků. Důležité je pravidelně větrat a být trpělivý, protože proces vyvětrání nábytku může trvat od několika dnů až po několik týdnů v závislosti na intenzitě a typu zápachu. Další tipy naleznete v našem průvodci: Jak odstranit zatuchlý zápach ze skříně.

Jak urychlit vyvětrání nového nábytku?

Jak rychle odstranit zápach nového nábytku? Abyste si zkrátili čas, vyplatí se podniknout několik dalších kroků, které proces vyvětrání urychlí.

➢ Umístění nábytku venku - pokud to počasí a podmínky dovolí, může umístění nábytku na několik hodin venku výrazně urychlit proces větrání. Čerstvý vzduch a sluneční svit přirozeně neutralizují mnoho pachů.

➢ Použití ventilátorů - umístění ventilátorů v místnosti, kde je umístěn nový nábytek, může zvýšit cirkulaci vzduchu a urychlit odpařování těkavých organických látek.

➢ Časté větrání místnosti - pravidelné otevírání oken, zejména v teplejších dnech, pomůže vyměnit vzduch v místnosti a snížit hladinu zápachu.

➢ Používání odvlhčovačů - ve vlhkém prostředí, kde se pachy mohou udržet déle, může použití odvlhčovače pomoci rychleji odstranit pachy z nábytku.

Pomocí těchto metod můžete nejen urychlit proces provětrání nábytku, ale také rychleji připravit nové kusy k použití a zvýšit tak své pohodlí a spokojenost s nově zařízeným interiérem.

Pokud hledáte neméně zajímavé tipy, určitě navštivte náš blog, kde se dozvíte: co byste měli vědět o lakovaném nábytku a seznámíte se s interiérovými trendy, které jsou momentálně na vrcholu!

nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium