Drevenákrajina.cz

Jak obnovit starou čalouněnou židli? Určitě ji věnujte pozornost!

Jak obnovit starou čalouněnou židli? Určitě ji věnujte pozornost!

Přestože móda restaurování starého nábytku neustává, je třeba vědět, že restaurování není vůbec tak jednoduché. Je třeba si uvědomit, že výsledky tohoto procesu závisí na mnoha faktorech. Záleží mimo jiné na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, a na jejich aktuálním stavu. Pokud jste na půdě nebo v zasedací místnosti našli starou židli, která Vás zaujala, a chcete ji restaurovat, jste na správném místě. V tomto článku se dozvíte, jak obnovit starou čalouněnou židli krok za krokem.

Než se pustíte do renovace židle

Renovace židle Vám poskytne nejen další místo k sezení, ale je také šetrná k životnímu prostředí, protože místo toho, abyste zchátralý kus nábytku vyhodili, můžete mu dát druhý život a ušetřit tak peníze na nákup nového. Restaurování starého nábytku je také způsob, jak získat zajímavý designový prvek. Abyste však mohli začít, musíte mít na paměti několik věcí. Jak obnovit čalouněnou židli?

Nejprve zhodnoťte celkový stav židle a zjistěte, zda je nutné provést opravy. Za tímto účelem si na něj opatrně sedněte a zkontrolujte si její stabilitu. Možná bude nutné nohy slepit nebo vyměnit šrouby či vruty, které mohou být v rámu židle. Židle s čalouněným sedákem a opěradlem mohou mít také oslabený rám, který je polstrován. Může být také nutné vyměnit samotné pěnové polstrování a rovněž i samotnou potahovou tkaninu. V takovém případě si připravte všechny potřebné materiály. Pokud je židle v dobrém stavu, postačí důkladné vyčištění. Jak vyčistit čalouněnou židli?    

Jak vyčistit čalouněnou židli? Co dělat, aby nedošlo k poškození materiálu?

Detailní restaurování není vždy nutné. Někdy stačí starý kus nábytku vyčistit, aby získal nový vzhled. Jak to udělat? Pokud je potahová látka v dobrém stavu, stačí ji pouze vyčistit. Chcete-li vyčistit čalouněné kusy, nejprve vysajte povrch měkkým kartáčem. Tím odstraníte veškeré volné nečistoty.
Poté použijte jemný roztok vody a mýdla nebo vody a prostředku na mytí nádobí k odstranění skvrn. Použijte k tomu hladkou houbičku. Skvrny čistěte od okraje ke středu. Tím zabráníte zvětšování již znečistěné oblasti. Pamatujte, že čalounění nemůžete namočit, jinak může dojí ke vzniku skvrn. Vlhká místa proto osušte suchým ručníkem. Nakonec nechte židli úplně vyschnout. A jak obnovit starou čalouněnou židli, pokud je nutná renovace?

Jak obnovit čalouněnou židli – krok za krokem

Jak obnovit starou čalouněnou židli? Pokud potřebujete provést renovaci, začněte demontáží jednotlivých součástí židle. Oddělte dřevěný rám židle od sedáku a opěradla. V případě potřeby odpojte jednotlivé nohy židle a lamely rámu. Zbavte se všech hřebíků, sponek a špendlíků, které mohou být na povrchu židle, a odstraňte staré vrstvy barev a laků. Použijte k tomu smirkový papír a po důkladném vyčištění otřete dřevěné části židle hadříkem namočeným v extrakčním benzinu. Tím se odstraní všechny prachové částice.

Nyní rám židle můžete namalovat. Na dřevo se nejlépe hodí lazura v barvě podle vlastního výběru. Zatímco dřevěné části židle schnou, věnujte se zatím čalouněné části. Pokud potřebujete vyměnit čalounění, odstraňte staré. Přitom se snažte látku nepoškodit a sundejte ji celou, abyste měli připravený střih pro uříznutí potřebného kusu nové látky. Mimochodem, po odstranění stávajícího čalounění zhodnoťte stav pěnového polstrování a v případě potřeby jej vyměňte. Poté novou látku natáhněte. K připevnění k rámu židle budete potřebovat sešívačku na čalounění. Odřízněte přebytečné části a vychutnejte si Váš osvěžený kus nábytku.

To již víte, jak obnovit starou čalouněnou židli, pokud se však rozhodnete, že všechna ošetření nezvládnete, můžete si za dobrou cenu koupit například bílou židli z buku 10 s látkovým sedákem nebo bukovou bílou židli 22 z kolekce Belluno Elegante.

Přečtěte si další články na našem blogu:

nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium