Drevenákrajina.cz

Je dřevěný nábytek drahý?

Je dřevěný nábytek drahý?

Faktory ovlivňující cenu dřevěného nábytku

Při rozhodování o dřevěném nábytku se může cena značně lišit. Faktory, které ji ovlivňují, jsou různé a jsou rozhodující pro pochopení toho, proč se ceny těchto výrobků mohou tolik lišit. Níže uvádíme seznam nejdůležitějších prvků, které je třeba vzít do úvahy. Díky nim budete určitě znát odpověď na otázku: Je dřevěný nábytek drahý?

 • Typ dřeva - to je jeden z nejdůležitějších faktorů. Exotická dřeva, jako je teak nebo mahagon, bývají dražší než běžnější borovice nebo dub. Vzácnost a obtížnost získání určitého druhu dřeva přímo ovlivňuje cenu.
 • Kvalita řemeslného zpracování - ručně vyráběný nábytek, který je často dílem řemeslníků, bývá dražší než sériově vyráběný nábytek. Detaily, jedinečnost designu a čas strávený výrobou nábytku mají přímý vliv na cenu.
 • Povrchová úprava - nábytek může být dodatečně zdobený nebo dokončený specifickým způsobem, což rovněž zvyšuje jeho cenu. Povrchová úprava zahrnující detailní řezby, neobvyklé kování nebo použití vysoce kvalitních laků a olejů zvyšuje hodnotu nábytku.
 • Design a styl - jedinečný design a styl nábytku může rovněž ovlivnit cenu. Nábytek na zakázku nebo nábytek, který je součástí omezené série, bývá dražší díky své jedinečnosti a často vyšší kvalitě řemeslného zpracování.

Porovnání nákladů - dřevo vs. jiné materiály

Porovnáním nákladů na masiv ze dřeva s cenami  z jiných materiálů rychle zjistíte, zda je dřevěný nábytek drahý. Je však velmi důležité věnovat pozornost i dalším otázkám, na kterých může záviset konečná cena konkrétního výrobku.

 • Dřevo versus kov

Kovový nábytek, který se často používá v moderních interiérech, může být levnější než dřevěný, zejména pokud se vyrábí sériově. Je však třeba vědět, že kvalitní kovové masivy, zejména ty z nerezové oceli nebo aluminia, mohou být stejně drahé nebo dokonce dražší než některé dřevěné ekvivalenty.

 • Dřevo versus plast

Nábytek z umělých materiálů je obecně nejlevnější variantou na trhu. Přestože se snadno vyrábí a je lehký, často postrádá trvanlivost a estetiku, které charakterizují dřevěný nábytek.

 • Dřevo versus laminátová deska/MDF

Je dřevěný nábytek ve srovnání s deskami MDF drahý? Ty bývají levnější než ty z masivu. Tyto materiály umožňují nižší cenu při zachování dobrých estetických vlastností. Přesto se nevyrovnají trvanlivosti a pevnosti nábytku z masivního dřeva. Více informací na toto téma naleznete v našem dalším článku: Jaký je rozdíl mezi dřevěným a deskovým nábytkem?

 • Dřevo a sklo

Nábytek ze skla, zejména v pokročilém provedení, se může pohybovat v podobné cenové relaci jako dřevěný masiv. Sklo poskytuje moderní vzhled, ale je méně odolné vůči poškození a vyžaduje opatrné zacházení.

Jak ovlivňuje kvalita dřeva cenu?

Je dřevěný nábytek vzhledem ke kvalitě drahý? Samozřejmě, čím vyšší kvalita , tím vyšší cena, s čímž je třeba počítat. Současně platí, že pokud se rozhodnete pro kvalitní nábytek, můžete si být jisti, že se bude jednat o dlouhodobou investici. Masivy vydrží roky používání a nebude je třeba v dohledné době vyměňovat.

Za prvé, typ dřeva

Dřevo se dělí na měkké (např. borovice, smrk) a tvrdé (např. dub, ořech). Tvrdé dřevo je obvykle odolnější a pevnější, ale také dražší než měkké dřevo. Exotická dřeva, jako je teakové nebo palisandrové dřevo, jsou navíc kvůli své jedinečnosti a vzácnosti ještě dražší.

Za druhé, kvalita suroviny

Cenu ovlivňuje také kvalita samotné suroviny, včetně její čistoty, absence vad, suků a jednotnosti struktury. Čím vyšší je kvalita dřeva, tím je žádanější, což se projevuje ve vyšší ceně.

Za třetí, způsob zpracování dřeva

Procesy, jako je sušení, hoblování a lakování dřeva, vyžadují čas, zručnost a zdroje, což se projeví i na ceně. Pečlivě opracované dřevo, které je připraveno k použití při výrobě nábytku, je dražší než surové desky.

Dřevěný nábytek a cena - vyplatí se investovat do dražšího dřevěného nábytku?

Už víte, že dřevěný nábytek je drahý. Rozhodnutí investovat do dražších masivů závisí na individuálním vkusu a rozpočtu. Jak jsme se však zmínili, čím kvalitněji jsou nábytkové masivy vyrobeny, tím je investice do nich výhodnější. K čemu je nekvalitní nábytek, když se ukáže, že již v prvním roce používání začne nést nevzhledné známky používání nebo se začne rozpadat. Proto se rozhodně vždy vyplatí investovat do dražšího dřevěného nábytku a níže najdete seznam faktorů, které vás k takovému rozhodnutí jistě přesvědčí.

 • Odolnost a pevnost - kvalitní dřevěný nábytek je navržen a vyroben tak, aby odolal zkoušce času. To znamená, že navzdory vyšším počátečním nákladům může být z dlouhodobého hlediska ekonomičtější, protože se nemusí tak často vyměňovat.
 • Estetika a styl - dřevěný nábytek nabízí klasickou, nadčasovou estetiku, která se hodí k mnoha stylům interiéru. Jejich vzhled se může s věkem zlepšovat, což je u nábytku z jiných materiálů vzácné.
 • Hodnota při dalším prodeji - dřevěný nábytek má často vyšší hodnotu při dalším prodeji než nábytek z jiných materiálů. Kvalitní a dobře udržovaný dřevěný nábytek lze dokonce považovat za investici.
 • Ekologické hledisko - dřevo je obnovitelný zdroj a výběrem nábytku vyrobeného ze dřeva pocházejícího z udržitelných zdrojů přispíváme k ochraně životního prostředí. To je aspekt, který stojí za to vzít v úvahu, zejména v dnešní době rostoucího povědomí o životním prostředí.

Investice do dražšího dřevěného nábytku může být opodstatněná z mnoha důvodů, včetně trvanlivosti, estetiky, hodnoty při dalším prodeji a ekologických výhod. I když počáteční náklady mohou být vyšší, dlouhodobé výhody často převáží tuto počáteční investici, což z ní činí pro mnoho spotřebitelů moudrou volbu. Kromě toho na našem blogu najdete i další články, které stojí za přečtení před rozhodnutím o koupi konkrétních pevných materiálů.

Přečtěte si další články na našem blogu:

nahoru
Sklep jest w trybie podglądu
Zobrazit plnou verzi stránky
Sklep internetowy Shoper Premium